Facebook'ta Paylas!
Ankara Turu
Detayli bilgi icin sayfanin en alt kisminda bulunan Bilgi Formu'muzu doldurabilirsiniz.

ANKARA

TARİHİ KALINTILAR

ANKARA KALESİ

Galatlar zamanından kaldığı sanılan kalenin yapılış tarihi kesinlikle belli değildir. Ulus Meydanından Anafartalara gidilen yoldan dümdüz ilerlenirse Kaleye varılır. Kale 4 kaleden oluşmak üzere ikiye ayrılır. Dış kalenin 20 den fazla kalesi vardır. En üstte Akkale bulunur. Dört katlı olan iç Kalenin suları 14-16 metre arasında değişir. Ankaranın sembölü haline gelen kaleden kentin manzarası çok güzeldir.

GORDİON

Polatlı ilçesinden Yassıhöyük köyüne gidilirse Sakarya kıyılarında, Frigyalıların başkenti Gordion’un yıkıntıları görülebilir. Kral Midas’ın mezarıda buradadır.

AUGUSTUS TAPINAĞI

Hacıbayram Camiinin yanındadır. M. Ö. 2. yüzyılda korint üslubunda yapılmıştır.8 metre 40 santim yükseklikteki kapısı tapınağın en güzel mimari unsurunu teşkil eder.

JULİANUS SÜTUNU

Ulus’ta Hükümet alanındadır. Roma imparatoru Justinien’in 362 yılında Ankara’dan geçişi şerefine dikildiği sanılmaktadır. Yüksekliği 17 metre olan sütun yivli taşların üst üste konmasıyla yapılmıştır.

ROMA HAMAMI

Ulustan Dışkapıya giderken, Çankırı Caddesi üzerindedir. M.S. 3. yüzyılda Roma Kralı Caraalla tarafından yaptırılmıştır. 130 metre uzunluk 80 metre genişlikteki yıkanma yerleri ve ısıtma kısmı halen ayaktadır.

GAVUR KALESİ

Ankara’nın 60 kilometre guney batısında Haymana yolu yakınlarındadır. Hitit devrine ait bir kalıntıdır. Haymana yakınlarında yoldan kaleyi görmek mümkündür.

CAMİLER

HACI BAYRAM CAMİ:

Ulus’tan Kale ve Anafartalara giden yolun sol tarafında Bayram caddesinin açıldığı meydandadır. Bu yapı 15. yüzyılın ilk yarısında Hacı Bayram Veli adına yaptırılmıştır. Caminin orjinal kapısı bugün Etnografya müzesindedir.

ASLANHANE CAMİİ:

Kalenin kuzeyinde Koyunpazarı bölgesindedir. Ankara Camilerinin en büğüyü olan Aslanhane Camii, Ahi reislerinden Şerafiddin tarafından 1290 yılında yaptırılmıştır. Bu camiin karşısındaki duvarda Ankara’nın antik devrine ait çok değerli bir kitabe ve arslan kabartmaları vardır. Cami adını bu kabartmalardan almıştır.

ALAEDDİN CAMİİ:

Samanpazarından Ulus’a giden Anafartalar caddesi üzerindedir. 12. yüzyılda Selçuk Sultanlarından Mesut tarafından yaptırılmış minber ve minaresi 15. yüzyılda tamamlanmıştır. Bugün görülen bina 19. yüzyıldan kalmadır.

YENİCAMİ:

Yenicami ve Türbesi 1565 yılında yaptırılmıştır. Mimar Sinan ekolunun Ankara’daki tek eseridir. Ulucanlar Caddesi üzerindedir. (Cenab-ı Ahmetpaşa camii de denir)

AHİ ELVAN CAMİİ:

İç kaleye çıkarken, yol üzerindedir. plan bakımından Arslanhanenin küçüğüdür. 14. yüzyıldan kalma ahi devri eseridir. Ankara’da bulunan ahşap esrlerin en güzel örneğidir.

ZİNCİRLİ CAMİİ:

Ulus’tadır. Ahşap süslemelerinin ünlü Nakkaş Mustafa’nın yaptığı ami 17. yüzyılda yapılmıştır.

KARACABEY CAMİİ:

1444 yılında yapılan Bursa tipi (T) planlı camiin taç kapısı güzeldir, yanında banisinin kubbeli türbesi ve Hamam önünde, çifte hamamı bulunur.

HACI MUSA CAMİİ:

XV. yüzyıl ortalarına ait, son Ahi devri eserlerindendir. Ahşap süslemeleri ve kapısı önemlidir.

KURŞUNLU CAMİ:

Klasik Osmanlı devri eseridir. 17. yüzyıla aittir.

MALTEPE CAMİİ:

Kızılay’dan Bahçelievlere giden cadde üzerinde Maltepe’dedir. umhuriyet devri eseridir. Klasik Osmanlı tarzındadır.

MÜZELER

ETNOGRAFYA MÜZESİ:

Ulus’tan Yenişehir’e giden cadde üzerinde bulunan Etnografya müzesi Türk tarihi, folkloru bakımından bir hayli zengin kaynaklara sahiptir. Türk folkloru hakkında birçok değerli bilgileri burada bulmak mümkündür. Atatürk tarafından kurulmuştur. Önündeki Atatürkün at üzerindeki anıtı 927’de İtalyan Cornalia tarafından yapılmıştır. Pazatesi hariç hergün gezilebilir. giriş ücreti 4- liradır.

HİTİT

(ARKEOLOJİ MÜZESİ)

Atpazarı’nın aşağısında Kale duvarları dışındadır. 15. yüzyılda Bedesten olarak yapılmıştır. Devrinin en büyük mimari eseri olan bu yapı, bir yangınla harap olmuştur. Son zamanlarda restore edilen bu yapıda dünyanın en zengin Hitit koleksiyonları sergilenmeğe başlanmıştır. Ayrıca Prehistorik devir, Urartu, frig, Gordion buluntuları ve dünyaca ünlü 35.000 adet çivi yazı tabletleri burada sergilenmektedir. Pazartesi hariç hergün gezilebilir. Giriş ücreti 6- liradır.

T.B.M.M. MÜZESİ

Ulus meydanından istasyona giden caddenin köşesindedir. Türk tarihinin 1920-1923 yılları arası hatıralarını kapsar. Pazartesi hariç hergün gezilebilir. Giriş ücreti 2. – liradır.

ATATÜRK’ÜN EVİ

Kurtuluş Savaşı sırasında Atatürk’ün Ankara’da kaldığı ev müze haline getirilmiştir. Çankaya’da Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün bahçesindedir. Cumartesi ve pazar gezilebilir.

ANITLAR

ANIT KABİR

Bahçelievlerin hemen arkasında Rasattepe denilen bölgededir. Tandoğan Meydanından asfalt yolla çıkılır. Atatürk’ün mozolesi olan Anıt Kabir’in temeli 9-8 Ekim 1944’te atılmış 1953’te tamamlanmıştır. Atatürk , şeref salonunda bulunan 42 ton ağırlığında yekpara mermer tahtin altındaki toprakta yatar. Cumhuriyet devriminin en büyük eserlerinden biridir. Atatürk’e ait eşyaların bulunduğu bir müze kısmı da vardır. Bu müzeye giriş 2. – liradır.

ZAFER ANITI

Ulus Meydanındadır. Kurtuluş savaşı kahramanlarına Türk Ulusunun bir armağanı olarak 1927 yılında dikilmiştir.

GÜVENLİK ANITI

Kızılay’dan Çankaya’ya giderken sağ taraftaki Güvenlik Parkındadır. Üzerinde Atatürk’ün ( Türk, Öğün, Çalış, Güven) sözleri bulunur.

DOĞAL GÜZELLİKLER

GENÇLİK PARKI

İstasyondan Ulusa giden caddede üzerinde bütün hipodrom ve stadyum’un karşısını kapsayan alandadır. Lunaparkı, çay bahçeleri, lokantaları, açık hava tiyatroları ve gazinoları ile geniş bir havuzu bulunur.

SOĞUKSU MİLLİ PARKI

Ankara’ya 83 kilomtre uzaklıkta Kızılcahamam ilçesi içimdedir. Karaçam, sarıçam, meşe ve kavak ağaçları ile kaplıdır. Genişliği 1050 hektardır.

GÖLBAŞI

Ankara’nın 25 kilometre Güney batısında, Ankara-Konya yolu üzerindedir. Turistik bir bölge haline getirilmiştir. Aynı bölgede Eymir Gölü de bulunur.

ÇUBUK BARAJI

Ankara’nın 10 kilometre kuzeyinde kentin suyunu temin eden barajın grisindeki gil ve etrafının ağaçlık bölgesi mesire yeridir.

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ

Temeli atatürk tarafından atılan “Atatürk Orman Çiftliği” halk arasında çiftlik adı ile tanınır. Güzel bir hayvanat bahçesi vardır.

DİKMEN (ÇALDAĞI)

Dağ sporları için elverişlidir. Bir kayakevi bulunmaktadır. Ankara’ya 12 kilometre uzaklıktadır.

ÇAMKORU

Dağlık ve ormanlık bir piknik yeridir. Ankara’ya 110 kilometre uzaklıkta Ankara-İstanbul karayolunun biraz içersinde kalır. Yemyeşil ormanlarıyla yazın bir gezi yeridir. Kışın ise kayak sporları için çok elverişlidir.

AYAŞBELİ

Ankara’dan 40 kilometre uzaklıktadır. Kış sporları için müsait olmasına rağmen tesisleri yoktur.

KARAGÖL

Ankara’da 68 kilomtre uzakta, Çubuk ilçesinde , etrafı ormanla çevrili bir krater gölüdür. Turistik bölgedir ve iki otel bulunur.

SARIYAR BARAJI

Türkiye’nin büyük barajlarından biridir. Ankara’ya 165 kilometre uzaklıktadır. Güzel bir gezi yeridir. Göl kıyısında turistik tesisler vardır.

 


Ozge Tur
Ozge Tur