Facebook'ta Paylas!
Yalta Turu
Detayli bilgi icin sayfanin en alt kisminda bulunan Bilgi Formu'muzu doldurabilirsiniz.

1. GÜN İSTANBUL – SİMFEROPOL – YALTA
Salı Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali ÖZGE TUR Kontuarı önünde saat 12.00′de yetkililer ile buluşma Check-in işlemlerinin ardından DONBASS HAVAYOLLARI’nın T6-310 sefer sayılı uçuşu ile Saat 14.00′de SİMFEROPOL’a hareket. 15.35′de SİMFEROPOL’a varış. Pasaport ve gümrük işlemleri sonrası otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme.

2.GÜN YALTA
Çarşamba Kahvaltıdan sonra Türkçe rehber eşliğinde YALTA panoramik şehir turu.
Çar Nikola’nın yaşadığı Livadia Sarayı görülecek olup, bu saray 1945′te Stalin, Churchill ve Roosevelt’in buluştuğu ve YALTA Konferansını yaptıkları tarihi yapıdır. Öğleden sonra serbest zaman. Dileyenlere ekstra olarak düzenlenecek turlara katılma imkanı. Akşam yemeği ve geceleme

3.GÜN YALTA
Perşembe Kahvaltıdan sonra serbest zaman. Arzu eden konuklarımız için, Ekstra olarak
Sivastopol Turu’na katılma olanağı. Akşam yemeği ve geceleme.

4.GÜN YALTA – İSTANBUL
CUMA Kahvaltıdan sonra Saat: 07:00′de SİMPFEROPOL havaalanına transfer. Gümrük ve pasaport işlemleri sonrası DONBASS Havayollarının T6 – 309 sefer sayılı uçağı ile 11.30′da İstanbul’a hareket. Saat 13.05′de İSTANBULA HOŞ GELDİNİZ…


FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLER:

 • Donbass Havayolları ile Ekonomi Sınıfı Gidiş – Dönüş Uçak Bileti.
 • YALTA Otelde oda kahvaltı Tarzında Konaklama.
 • Havalimanı – Otel – Havalimanı Transferleri.
 • Türkçe ve Yerel Rehberlik Hizmeti.
 • Panoramik YALTA Şehir Turu.
 • Havalimanı Vergileri.
 • Vize Hizmeti ve Ücreti.
 • Zorunlu Seyahat ve Sağlık Sigortası.

FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

 • Yurt dışı çıkış harcı 15ytl (maliyeye ödenen)
 • Öğlen Yemekleri.
 • Otel Ekstraları.
 • Şahsi Harcamalar ve Ekstra Turlar.

Vize için Gerekli Belgeler
1-Pasaport; talep edilen vizenin süresinden en az 6 ay daha uzun süreli geçerli pasaport.
2-Bir adet yeni vesikalık fotoğraf

Bayi Turları için şirketinize özel fiyatlandırmalarımızla alakalı lütfen acentamızı arayınız..

Dünyanın Paylaşıldığı Yer

Yalta; Ukrayna`ya bağlı Kırım Özerk cumhuriyeti’nin güney sahilinde, Karadeniz kıyısında yer alan 170.000 nüfuslu sahil kasabasıdır “Dünyanın Paylaşıldığı Yer” olarak bilinen Yalta, bu yakıştırmayı 1945’deki meşhur Yalta Konferansı’na ev sahipliği yapmasından dolayı almıştır. Çar II. Nikolay için 1911’de yaptırılan Yalta yakınlarındaki Livadiya sarayında bu tarihi konferansın izleri itina ile korunmaktadır.

Tarih

Bronz çağından beri insanlık için bir yaşam alanı olmuş bölgede Yalta adı ilk defa 12. yüzyılda Arap coğrafyacı İdrisi tarafından Kıpçak (Polovtsian / Kuman)’ların kenti Calita (Dzhalita) olarak kaleme alınmıştır. Kaynaklarda 1145 yılında bu adı aldığı söylenir. Başlangıçta Kırım’ın güney sahili Feodoro krallığının bir parçası idi. Sonradan 14. yy’da Cenevizlilerin kolonisi oldu. 14. yy İtalyan haritalarında adı Healita veya Etalita olarak gösterildi. 15. yüzyılda şehir depremle sarsıldı. Depremden sonra Rumların ve Ermenilerin bölgeye yerleşmesiyle bölge Yalta olarak anılmaya başlandı. Bazı kaynaklara göre şu an kullanılan Yalta adının Yunanca’daki sahil anlamına gelen “yalos” kelimesinden geldiği sanılmaktadır.
Bölge 1475’te Türk egemenliğine girdi. Yalta Kırım hanlığı ve Osmanlı dönemlerinde, çevresindeki diğer yerleşim yerlerinde olduğu gibi tarım ve balıkçılık ile geçinen Kırım Tatarları ile Anadolu Türklerinin birlikte yaşadığı bir yerleşim yeriydi. 1542 tarihli Osmanlı Tahrir defterine göre Yalta üç mahalleli bir köy görünümündeydi ve idari açıdan İnkerman kazasına bağlıydı.

YALTA OTEL
www.hotel-yalta.com/en/

Konum:
Merkeze 2 km. mesafede konumlanmıştır..

Adres: 50, Drazhynsky str., Yalta
Yapım Yılı/Yenilenme: 1976/2002
Oda Sayısı: 1206
Lüks Oda Sayısı: 54
Konferans Salonu Sayısı: 2
Kişi Sayısı: 30, 100

Yalta”daki herhangi bir düzeydeki toplantınız için yönetiminizdekiler:

 • Konferans Salonları (50 – 700 oturmalı)
 • Sohpet Odaları ( 12 – 50 oturmalı)
 • Modern İletişim Araçları
 • İnternet-cafe
 • Güncel Donanımlar (fotokopi, teleks, bant kaydı, video)
 • Sunum yapmaya uygun alan
 • Modüller
 • Gösterim Alanı
 • Radyo Stüdyosu
 • Video Stüdyosu
 • Matbaa

Görülecek yerler

Livadiya Sarayı
Yalta’nın banliyösünde saraylar ve kaleler içeren bir köydür. 1861 yılından beri Rus çarları için yazlık rezidans olarak kullanılmaktadır.

Yalta’dan 3 km ötede Livadiya’da Mohabi tepesinde, sahil tarafında saray-park kompleksidir. Çar II. Nikolay için 1911′de yazlık saray olarak yaptırılmıştır.Bu saray aynı zamanda üç müttefik ülkenin 2.Dünya savaşı esnasında yapılan Yalta Konferansına’da ev sahipliği yapmıştır.

Bizans, İngiliz, Gotik ve Arap mimarisinden de izler taşıyan saray İtalyan Rönesans tarzında 1910-1911 yılları arasında mimar Nikolay Krasnov tarafından inşa ettirilmiştir. İnşasında beyaz Kırım graniti kullanılmıştır. O dönemde pek moda olduğu üzere, sarayın bazı bölümlerinde ve arka bahçedeki çeşmede İslami motifler kullanılmıştır. Bahçe kısmı, özellikle sütunları, mermer fıskiyesi ve mükemmel kafes oymalı avlu kapısıyla görülmeye değerdir.

Massandra

Yalta’nın 3 km doğusunda küçük ama şirin bir beldedir. Nikita yaylasının yeşil kayalarının bitişiğinde yer almaktadır. Doğal ormanları, muhteşem parkları, fıskiyeli havuzları, dünyaca meşhur şarapları ile tanınmaktadır. Ukrayna ve eski SSCB’nin en ünlü şarap üretim merkezlerinden biridir. Şarap üretimi 1936 yılında başlamıştır. Nefis Kırım şaraplarını bu kasabada tadabilirsiniz. Massandra parkı ile Massandra şarapevi görülmeye değerdir.


Nikita (Nikitsky / Nikitin) devlet botanik parkı

Yalta’ya 7 km mesafede, Magaraç Şarap Enstitü’sünün hemen yanında, okyanusa nazır mükemmel teraslardan denize doğru uzanan yamaçta 1812 yılında İsveç asıllı Rus botanikçi H. H. Steven tarafından yapılmış bir bahçedir. İçinde 1600’den fazla çeşit gülü ve dünyanın çeşitli yerlerinden 28 bin çeşit ağaç ve bitkiyi barındırır. Parkta ayrıca 1000 yaşında bir şamfıstığı ağacı yer alır. Çok güzel bir restoran/barı mevcuttur.


Kırlangıç Yuvası

Kırım’ın kartpostallarını süsleyen, Kırım’ın en önemli sembollerinden biri olan perili masal şatosudur. Mishor bölgesinde Gaspıra’da Ay Todor burnundaki 38 metrelik Aurora (Avrorina) uçurumuna başlangıçta Alman petrol kodamanı Baron Shteingel için Amerikalı mimar A. Sherwood tasarımıyla 1912′de inşa edilmiştir.Gunumuzde italyan restauranti olarak hizmet vermektedir

Sivastopol

1854-1856 tarihlerinde bölgede yaşanan Kırım savaşanın en önemli cephelerinden biridir.Bununla beraber 1941-45 yıllarında yaşanan 2.Dünya savaının Sovyetler birliği için çok önemli olan cephelerinden ve oniki kahraman şehirden biridir.Şehirde özellikle Kırım Savaşının rusya cephesinden çizilmiş üç boyutlu bir resmin sergilendiği Panaroma müzesinede ev sahipliği yapmaktadır.

Bahçesaray

15. yy’dan 18. yy’a kadar Kırım Hanlığı’na başkentlik yapmış Bahçesaray Akmescit’in 32 km güneybatısında, 30 bin nüfuslu bir kasabadır. Tatarların tarihi başkentidir. Kırım’ın tarım havzasında yer alır. Kırım Dağları’nın kuzey ve orta sırtları arasında Çürüksu deresinin vadisinde kuruludur. Adını Kırım Hanı Mengli Giray’ın yaptırdığı hanlık sarayından alır. En önemli görülmesi gereken yerleri Mengli Giray Hansarayı ve adına şiirler yazılan Gözyaşı Çeşmesi. Puşkin “Бахчисарайский фонтан” (Bahçisarayskiy Fontan, yani Bahçesaray Çeşmesi) şiirini bu çeşmeden esinlenerek yazmıştır. Puşkin’in bu meşhur şiiri sayesinde Bahçesaray ismi orjinal haliyle kalmıştır. Kent şu anda tüm dünyada bu haliyle yani Bahçisaray olarak anılmaktadır.

Ekstra turlar

Yalta Panorama Turu

Saat 10:00’da otelden ayrılış 20 dakikalık bir otobüs yolculuğu ardından II.Çar Nikolay tarafından yaptırılan ve Yalta konferansının yapıldığı Livadiya Sarayına varış. Livadıya sarayının gezilmesi ve alışveriş için serbest zaman saat 11:30’da Livadıya’dan ayrılış 15 dakikalık otobüs yolculuğu ardından isteyen misafirlerimizle şehir merkezine veya otele dönüş.

Sivastopol Turu

Saat 10:00’da otelden ayrılış saat 11:35’de Sivastopol’e varış varışa istinaden Panaroma müzesinin gezilmesi bu müze 1854 – 1856 yıllarında Kırım bölgesinde geçen Kırım savaşının Sivastopol cephesinin resmedildiği üç boyutlu bir resimi gezme imkanı ve serbest zaman saat 12:25’de Panaroma müzesinden ayrılış.Öğlen yemeği ardından şehrin önemli anıtlarının, Rus ve Ukrayna donanmalarının bulunduğu Körfezin panaromik olarak gezilmesi ardından serbest zaman saat 17.00’da geri dönüş için hareket 18.30’da otele varış.

Ayapetri Turu

Saat 11.00’da otelden hareket saat 11.30’da teleferiğe varış ve 15 dakikalık teleferik yolculuğu 1230metrelik Ayapetri dağının zirvesine tatar yaylasına varış isteğe göre serbest zaman veya öğlen yemeği.

Bahçesaray Turu

Saat 10:30’da otelden hareket saat 12:00’da Bahçesaray’a varış varışa istinaden Kırım Hanlığının hanlık sarayı olan Han sarayının gezilmesi ardından öğlen yemeği , şehir merkezi ve serbest zaman saat 15:00’da Bahçesaray’dan hareket saat 16:30’da otele varış.

Sivastopol ve Bahçesaray Turu

Saat 10:00’da otelden hareket yolculuğun ardından Sivastopol’e varış ve varışa istinaden Panaroma müzesinin gezilmesi gezinin ardından öğlen yemeği ve şehir merkezinin gezilmesi.Bahçesaray’a hareket yaklaşık 40dakikalık yolculuğun ardından Kırım Hanlığının Han’lık sarayına varış ve buranın gezilmesi sarayın gezilmesi ardından sarayda serbest zaman ve otele hareket yaklaşık 1saatlik yolculuk ardından saat 19:00’da otele varış.

Massandra Şarap Fabrikası

Saat 11:00’da otelden hareket yaklaşık 15 dakikalık yolculuğun ardından bölgenin en meşhur ve en büyük şarap fabrikası olan Masandıra şarap fabrikasına varış burada metrelerce uzunluğundaki şarap mahzenlerini, şarap üretimini tarihiyle beraber görme ve 9 adet şaraptan oluşan bölgenin ödüllü şaraplarını tatma imkanı.

Ata Binme

Saat 11:00’da otelden hareket yaklaşık 30dakikalık yolculuk sonrasında Ata bineceğimiz alana varış burada yaklaşık 1 saatlik at gezintisi ardından otele dönüş saat 14:00’da otele varış.

Dolphin Show

Yalta otelin içinde bulunan Yunus Show havuzunda yunuslar,balinalar ve fok balıkları ile keyifli ve eğlenceli bir show izleme imkanı.

Eğlence hayatı

Club Cactus

Podkova

Oreanda Eğlence Kompleksi

Restoranlar

Allegro

Pizza Capri

Voshod

Hutorok

Dikkat edilecekler

Ukrayna’da genellikle oteller turistlerin pasaportunu otele giriş yapılan gün alarak seyahat sonunda geri verirler. Bu süreç içerisinde kimlik olarak otelin kartı veya anahtarının kullanılması önerilir. Herhangi bir kontrol sırasında bu kartın veya anahtarın gösterilmesi yeterli olmaktadır.

Ukrayna’ya girişte yanınızda en fazla 3000$ nakit para sokabilirsiniz. Bunun üzerindeki 10.000$ kadar olan miktarı pasaport kontrolünden sonra yeralan gümrük formlarına yazıp onaylatmanız gerekmektedir. 10.000$ üzerindeki miktar banka aracılığı ile ülkeye sokulabilir.

Pasaport ve vizeler Ukrayna’ya girişte ciddi bir şekilde incelenir. Turistik vize ile giriş yapıp iş için geldiğini söyleyenlerin giriş yapması olanaksızdır. Dolayısıyla amacınıza Uygun vize ile girmek ve bunu girişteki formlara yazmak ve görevliye bunu doğru şekilde açıklamak gerekmektedir. Özellikle münferit seyahatlerde otel rezervasyonunun yapıldığını belirten “voucher” Ukrayna’ya girişte ibraz edilmelidir.

Başta süt, süt ürünleri ve balık olmak üzere, özellikle ülkemizde görülen kuş gribi vakalarından sonra yiyecek maddeleri girişi yasaklanmıştır.

Özellikle hafta sonları ve bayramlarda normal alkol seviyesini aşmış kişilerden uzak durmakta fayda vardır. Geceleri karanlık ve sakin park ve küçük sokaklara girilmemesi önerilir.

Para bozdurulması konusunda döviz bürosu ve banka gibi resmi kuruluşların kullanılması sahte para ve kur farkı gibi sorunları ortadan kaldırır.

Kredi kartlarının kullanılması tavsiye edilmez. Ancak birçok uluslararası markanın satıldığı mağazalarda sizin önünüzde işlem yapılması kaydıyla kullanılabilir.

Ukrayna’dan satın alınan ve yapım tarihi 50 yıldan fazla olan her türlü eşyanın Ukrayna dışına çıkarılması için Ukrayna Kültür Bakanlığı’ndan yazılı izin alınması gerekmektedir. Yapım yılı 100 yılı aşan her türlü eşyanın Ukrayna’dan çıkartılması yasaklanmıştır.

İlginizi Çekebilecekler:


Ozge Tur
Ozge Tur